Unisex
Unisex
Różnice między siodełkami damskimi a męskimi?
Różnice między siodełkami damskimi a męskimi są zminimalizowane dzięki mierzeniu rozstawu kości kulszowych. Oczywiście, zazwyczaj różnica tkwi w szerokości miednicy i w związku z tym, w rozstawie kości kulszowych. Jeśli jednak siodełko wybieramy według rozstawu kości kulszowych, największe różnice zostają tym zniwelowane. Odpowiednia szerokość siodełka zapewnia, że kości kulszowe będą wygodnie ułożone na odpowiednim miejscu. Działa to łagodząco na tkanki wrażliwe obszaru krocza u mężczyzn i niższych partii łuku łonowego u kobiet.
Różnice między kobietą i mężczyzną
Miednice kobiety i mężczyzny różnią się przede wszystkim w tym, że żeńska musi być przystosowana do wydawania potomstwa. Tak zadecydowała ewolucja. Niemniej, nas interesują miejsca kontaktowe z siodełkiem, a tutaj różnice są mało znaczące.
Skupienie się na kościach kulszowych doprowadziło nas do ciekawych wniosków. Dotąd nie była dostępna żadna sensowna statystyka, dotycząca rozstawu kości kulszowych, której by można użyć przy projektowaniu siodełek. W internecie pod hasłem kości kulszowe, znajdziecie artykuły o owczarkach niemieckich, niewiele jednak o ludzkiej miednicy. Przeprowadziliśmy własne badanie, dane zbieraliśmy kilka lat i okazało się, że rozpiętość kości kulszowych u mężczyzn najczęściej waha się między 6 a 16 cm, kiedy u kobiet między 9 a 17 cm.
Po co mierzyć kości kulszowe?
Kości kulszowe są najniższym punktem naszej miednicy. Podczas siedzenia spoczywa na nich praktycznie cała masa naszego ciała, powinno tak być również na siodełku rowerowym. Obie kości kulszowe przechodzą przez swoje gałęzie do kości łonowej. Gałęzie lewej i prawej kości łonowej łączą się z przodu miednicy po środku w miejscu zwanym spojeniem, tworząc łuk łonowy.
Zależnie od sposobu, w jakim siedzimy, największy ciężar spoczywa albo na guzach kości kulszowych, które do tego są właśnie przeznaczone albo, kiedy bardziej pochylamy górną część ciała ku przodowi, przenosimy ciężar również na gałęzie kości kulszowych i na łuk łonowy. Nie jest to pożądane.
Przez tkanki miękkie w okolicach łuku łonowego przechodzi sieć nerwów i naczyń, które wychodzą z okolic otworu odbytowego i biegną koło genitaliów ku łukowi łonowemu.
Te tkanki miękkie są podatne na urazy, jeśli jest na nie wywierany nacisk większy niż jest to odpowiednie.
Dzięki systemowi mierzenia kości kulszowych SQlab, największa część ciężaru ludzkiego ciała spoczywa właśnie na kościach kulszowych, które ten ciężar bez problemu znoszą. Nacisk na tkanki miękkie genitaliów i łuku łonowego jest natomiast zredukowany dzięki obniżeniu części przedniej siodełka.
Różnica między siodełkami dla kobiet i dla mężczyzn.
Różnica anatomiczna, na którą dotychczas się nie zwracało większej uwagi, tkwi w łuku łonowym. Jest on zazwyczaj dużo niższy w miednicy żeńskiej, niż męskiej, co często prowadzi do nieprzyjemnego ucisku o część przednią siodełka.
Co się tyczy rozstawu kości kulszowych, istnieje wiele kobiet z bardzo małą rozpiętością między kośćmi i wielu mężczyzn z dużą rozpiętością.
Mierzenie rozstawu kości w naszych punktach sprzedaży ułatwia prawidłowy wybór siodełka i oszczędza zbędnych jazd testowych.
Wynikiem jest najważniejsza zasada prawidłowego doboru siodełka: zmierzcie rozstawy swoich kości kulszowych!
Jedynie wymierzeniem rozstawu kości kulszowych i wyliczeniem optymalnej szerokości siodła można zagwarantować, że kości kulszowe będą na swoim miejscu, czyli równomiernie na siodełku. Z obniżoną częścią przednią siodełka można jeszcze bardziej zredukować nacisk na genitalia u mężczyzn i łuk łonowy u kobiet.
Różne siodełka dla mężczyzn i dla kobiet nie są już potrzebne z siodełkami ergonomicznymi!
3 kroki do wygodnego siodełka dla kobiet i mężczyzn
O czym trzeba pamiętać?
Kobiety & siodełka rowerowe: porady & tricky
Siodełko odpowiednie dla kobiety?
Odpowiednio dobrane siodełko ma zapobiegać bólom i odrętwieniu w okolicach miejsc intymnych. Nie obędzie się bez wymierzenia kości kulszowych, dlatego że z odpowiednio szerokim siodełkiem możliwe jest uniknięcie niepożądanego nacisku na tkanki miękkie, nerwy i naczynia. Nie możemy zapominać również o odpowiednim kształcie siodełka, ponieważ u kobiet bardzo często łuk łonowy jest położony niżej. Część przednia siodełka może go potem uciskać.
Dzięki właściwie dobranej szerokości siodełka SQlab i dzięki stopniowanemu kształtowi siodełek SQlab, nacisk zostaje równomiernie rozłożony.
Trzy rzeczy, na które przy wyborze siodełka szczególnie kobiety powinny zwracać uwagę:
1. Mierzenie kości kulszowych
Więcej informacji o mierzeniu kości kulszowych
2. Wybór kształtu siodełka
W celu redukcji nacisku na łuk łonowy, należy przestrzegać tego, by część przednia siodełka była obniżona.
Więcej informacji o koncepcji siodełka stopniowanego.
3. Wybór twardości siodełka
Jeśli siodełko jest zbyt miękkie, kości kulszowe się zapadają, co powoduje bóle.
Mit miękkiego siodełka
Cierpicie na bóle łuku łonowego podczas jazdy na rowerze?
Bóle łuku łonowego są u kobiet spowodowane jego uciskiem przez część przednią siodełka, dlatego że jest on wyraźnie niższy, niż ten męski. By zredukować nacisk, odpowiednie będzie siodełko ze schodkowo obniżoną częścią przednią. Równocześnie jednak część przednia powinna być jak najbardziej płaska, by zapewnić jak największa powierzchnię styku. Większa powierzchnia oznacza mniejszy nacisk.
Pozostałe przyczyny bólów kości łonowej podczas jazdy na rowerze.
Standardowe siodełko – kształt płaski. Wywiera duży nacisk na łuk łonowy u kobiet.
Rozwiąznie SQlab:
- Siodełka SQlab ze wzdłużnym profilem stopniowanym oraz obniżoną częścią przednią
- Nachylenie siodełka ku przodowi i do dołu może mieć podobny efekt, ale rowerzystka może się ześlizgiwać na dół, przez co będzie siedzieć nieprawidłowo na węższej części siodełka, co jest niewygodne.
- Bardziej wyprostowana pozycja przy jeździe również napina kości łonowe
- Ważne: sprawdźcie szerokość siodełka!
Siodełko SQlab ze wzdłużnym profilem stopniowym. Wgłębiona część przednia zmniejsza nacisk na łuk łonowy.
Jakie siodełko wybrać przy bólach kręgosłupa?
Bóle kręgosłupa są częstym problemem, szczególnie u kobiet, dlatego że żeński kręgosłup jest bardziej ruchomy (przystosowanie do porodu) a często też bardziej wrażliwy, niż męski. W pozycji wyprostowanej kręgosłup znajduje się bardzo blisko siodełka i może na nie naciskać. Powodem bywa zbyt wąskie siodełko, albo siodełko zbyt miękkie. Żeby zapobiec bólom kręgosłupa, szczególnie u kobiet, polecamy siodełka SQlab ze wzdłużnym profilem stopniowanym.
Zbyt wąskie albo zbyt miękkie siodełko powoduje bóle kręgosłupa
Rozwiązanie SQlab:
Siodełka SQlab ze wzdłużnym profilem stopniowanym – nacisk jest dystrybuowany na kości kulszowe, zgodnie z zaleceniami medycznymi.
Siodełka SQlab o różnych twardościach, według oczekiwanej długości wycieczek i częstotliwości użycia.
Badanie siodełek dla kobiet
Na Niemieckim Uniwersytecie Sportu w Kolonii przeprowadzone zostało badanie, gdzie mierzony był nacisk na dwóch różnych typach siodełek (siodełka żelowe i siodełka z wycięciem) przy różnych pozycjach kobiet podczas jazdy. Żadne z testowanych siodełek nie wykazało szczególnego zredukowania nacisku na łuk łonowy. Wynik ten porównaliśmy z wynikami naszego własnego badania. System mierzenia rozstawu kości kulszowych w połączeniu w obniżoną częścią przednią siodełka okazał się najlepszym wyborem w celu zredukowania nacisku na łuk łonowy.
To nam pozwoliło dojść do wniosku, że nie ma potrzeby dzielenia siodełek na damskie i męskie.
Wyniki eksperymentu
Siodełka z perforacją poddają się takiemu samemu ciężarowi, a więc większemu naciskowi, na mniejszej powierzchni. Największy nacisk jest po bokach otworu intymnego.
Duży nacisk wywierany koło otworu intymnego prowadzi do ucisku wagi sromowej większej, przebiegających tam nerwów i naczyń, drenażu limfatycznego, a także do uszkodzenia skóry. Problemów tych nie wywoływało siodełko żelowe.
Jedno z niewielu badań o damskich siodełkach
Badanie o damskich siodełkach opublikowane w 2011 roku
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4343541/
Wynik: Siodełka perforowane i siodełka wąskie mają negatywny efekt na nacisk wywierany u rowerzystek.
Perfekcyjne siedzenie na siodełku
Badanie Niemieckiego Uniwersytetu Sportu w Kolonii potwierdziło teorię o słuszności mierzenia rozstawu kości kulszowych
Badanie przebiegało od roku 2002, analizowane były wymagania przy siodełku optymalnym według 3 aspektów: właściwości w zależności od płci, rozstawu kości kulszowych, rozłożenia nacisku w różnych pozycjach podczas jazdy.
Trwającemu 2 lata badaniu zostało poddanych 120 kobiet i 120 mężczyzn.
Wynik: różnie siodełka dla kobiet i mężczyzn nie są konieczne. Konieczne jest rozróżnianie siodełek według rozstawu kości kulszowych i według pozycji do jazdy.
Badanie to dało początek koncepcji siodełek Unisex od SQlab, tak samo jak systemowi mierzenia kości kulszowych, z którego z powodzeniem korzystamy już 13 lat.
Jakie spodenki rowerowe wybrać?
Ucisk, podrażniona skóra, bóle – tak ciało sygnalizuje niebezpieczeństwo. Opisaliśmy jak ważny jest wybór odpowiedniego siodełka. Teraz należytą uwagę poświęcamy również damskim spodenkom rowerowym. Preferujecie spodenki z miękką grubą wkładką? Błąd!
Kości kulszowe są przysposobione do przenoszenia ciężaru ludzkiego ciała, wytrzymają duży nacisk. Jeśli siodełko jest zbyt miękkie, kości kulszowe zapadają się głęboko w siodełko, uciśnięte zostaną okoliczne tkanki miękkie, mięśnie, wiązadła i ścięgna, co prowadzi do nieprzyjemnego poczucia i bólu. Co więcej, może to doprowadzić również do przeciążenia łuku łonowego.
Dotyczy to też grubych i bardzo miękkich wkładek do spodenek. Kości kulszowe zapadają się, a wkładka uciska okoliczne tkanki, ogranicza przepływ krwi i zwiększy tarcie.
Tak samo jak z siodełkami: sportowa, cieńsza i twardsza wkładka do spodenek!
Wkładki do spodenek SQlab są uniwersalne dla wszystkich rozstawów kości kulszowych. Wkładka może być luźniejsza na boki, co u tych grubości 4-8 mm nie jest problemem.
Na odwrót, delikatnie luźniejsza na boki wkładka gwarantuje, że również podczas jazdy kości kulszowe są jakby na poduszeczce, a sama wkładka nie uciska tam, gdzie nie powinna.
Więcej o wkładkach o spodenek
Rozwiązanie SQlab:
- Spodenki muszą być dokładnie dopasowane, maja być na tyle ciasne, by się podczas jazdy nie marszczyły
- Cienkie, solidniejsze wypełnienie zapobiega zapadnięciu się kości kulszowych w głąb
- Trzy różne wkładki dla każdego stylu jazdy
- Warstwa żelowa TPE absorbuje siły pionowe