Dostawa gratis przy zakupach powyżej 339,95 zł

Stopa

Stopa

 

Anatomia stopy

W szkielecie nogi znajdziemy 28 drobnych kości. Podzielić je możemy na 3 grupy: kości stępu, śródstopia i palców. 20 mięśni i ponad 114 ścięgien, dzięki swojej doskonałej współpracy, zapewnia pewność ruchu i stabilność. Za dopływ krwi i funkcje nerwowe odpowiedzialna jest złożona sieć naczyń i nerwów.

Sklepienie stopy

Kości ustawione są wobec siebie tak, by tworzyły łuk podłużny i łuk poprzeczny stopy. Oba łuki zachowują swój kształt dzięki splotowi mięśni i ścięgien. Sama zaś forma stopy przenosi ciężar ciała przede wszystkim w trzech punktach: pięcie, stawach palca dużego i małego, czy nawet samym palcem dużym.

Funkcje sklepienia stopy

Stopa jest pierwszym naszym miejscem, stykającym się z ziemią. Zdrowa noga w normalnym położeniu amortyzuje podczas chodzenia, dzięki obecności łuku podłużnego i poprzecznego sklepienia stopy. Ciężar całego ciała spoczywa na naszych stopach zawsze, kiedy stoimy, chodzimy czy biegamy. Równocześnie jednak nogi mają za zadnie redukować obciążenie pozostałych stawów nośnych, przede wszystkim kolan, lędźwi i stawów kręgosłupa. Przy każdym kroku sklepienia ulegają deformacji przez kontakt z podłożem i obciążenie, a następnie się prostują absorbując część masy i uderzenia. Przy przenoszeniu ciężaru ciała na drugą nogę sklepienie wraca z powrotem do pierwotnego stanu dzięki mięśniom i sprężystym wiązadłom.      

Biomechanika w kolarstwie

Przy ciągłym deformowaniu i prostowaniu sklepienia noga się jednak męczy a przenos energii z nogi na pedały się zmniejsza. Wysokie obciążenie podczas jazdy na rowerze może prowadzić do ucisku nerwów i naczyń, co może powodować parestezję i słabość.

Pedały do każdego roweru