Siodełka z profilem schodkowym
Koncepcja siodełek SQlab ze wzdłużnym profilem stopniowanym (schodkowym)
Więcej wolnej przestrzeni, mniejszy ucisk!
Trwale wywierany duży nacisk na tkanki miękkie w miejscach intymnych często prowadzi do zmniejszenia bólu, ale powoduje też poczucie odrętwienia czy mrowienia. Tego sygnału ostrzegawczego nie wolno ignorować, poświęcajmy mu należytą uwagę!
W tym przypadku zdrętwienie czy mrowienie, nawet jeśli nie towarzyszy mu ból, jest sygnałem ostrzegawczym, że dochodzi do uszkadzania tkanek.
Natomiast nacisk wywierany na kości kulszowe, który na początku, zanim się nie przyzwyczaimy, bywa nieprzyjemny czy nawet bolesny, jest oznaką prawidłowo dobranego siodełka.
Pomiar nacisku
Zwyczajne siodełka, szczególnie w pozycji sportowej, wywierają bardzo duży nacisk na tkanki miękkie miejsc intymnych. Przez te tkanki przechodzą nerwy i naczynia do genitaliów. Przez wywarty nacisk może być ograniczony przepływ w naczyniach, a nerwy mogą zostać uciśnięte czy nawet uszkodzone.
Siodełka SQlab ze wzdłużnym profilem stopniowanym są wyjątkowe dlatego, że część przednia siodełka jest obniżona. Ciężar ciała w większości jest oparty na kościach kulszowych, a nacisk na wrażliwe tkanki miękkie jest wyraźnie zredukowany. Obniżenie na środku i w części przedniej umożliwia normalny przepływ krwi i przekazywanie impulsów nerwowych do góry.
Obniżona część przednia siodełka
Obniżona część przednia siodełka redukuje nacisk na obszary wrażliwe u mężczyzn i kobiet. Wybór siodełek o różnych szerokościach daje możliwość ich indywidualnego dobrania według anatomii każdego z nas. Już kilka lat SQlab ze swoim systemem mierzenia rozstawu kości kulszowych, siodełkami stopniowanymi i tłumieniem adaptacyjnym jest uważane za wiodącego producenta siodełek w testach magazynów niemieckich.
Siodełka SQlab ze wzdłużnym profilem schodkowym są dostępne w wersji dla każdego stylu jazdy, od triatlonu i kolarstwa szosowego po kolarstwo górskie, od jazdy aktywnej na długich dystansach, po wygodną pozycję wyprostowaną na rowerze miejskim czy trekkingowym.
Rozwój siodełek SQlab ze wzdłużnym profilem stopniowanym
Pod okiem urologa i miłośnika kolarstwa ekstremalnego, dr Stefana Staudte, wraz z koncepcją wyboru szerokości siodła, pojawił się pomysł siodełka ze stopniowanym obniżeniem części przedniej.
Efekty lepszego rozłożenia masy i nacisku podczas jazdy na rowerze były zweryfikowane metaanalizą starszego badania z roku 1976 w porównaniu z nowym badaniem z roku 2012.
Rozkład nacisku
Mężczyźni w sposób naturalny potrzebują trochę więcej przestrzeni na siodełku. Dla lepszej wygody, siodełka SQlab ze wzdłużnym profilem stopniowanym tę przestrzeń zapewniają. Dlatego są takie wspaniałe!
Rozmiar ma znaczenie!
Co nam mówi nauka?
Badania naukowe wykazują, że atleci powszechnie dużo mniej cierpią na zaburzenia erekcji, niż ci, którzy sportu nie uprawiają. Statystycznie około 6–10% wszystkich mężczyzn między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia cierpi na umiarkowane czy nawet poważne zaburzenia erekcji. Kolejne badanie było przeprowadzone wśród sportowców, gdzie wykazano, że 1,1% biegaczy, 2% pływaków i 4,2% kolarzy cierpi na umiarkowane zaburzenia erekcji. Zakładając, że kolarstwo daje równie pozytywne efekty, jak na przykład bieganie czy inne sporty, u wielu kolarzy (około 3%) widać negatywny efekt niewłaściwie dobranego siodełka.
Nasza rada mogłaby brzmieć: sport na zdecydowanie pozytywny wpływ na Twoje zdrowie, z aktywnością seksualną włącznie. Kolarstwo to wspaniały sport, niemniej należy zadbać o odpowiedni wybór ergonomicznego siodła, by pozytywne działanie sportu przeważyło nad urazami powstałymi przez ucisk tkanek wywołany nieodpowiednim siodełkiem.
Huang V, Munarriz R, Goldstein I., Institute for Sexual Medicine, Department of Urology, Boston University School of Medicine, 720 Harrison Avenue, Boston, MA 02118, USA., Sep. 2005
Rozwiązanie
Dzięki pomiarowi rozstawu kości kulszowych i indywidualnemu wyborowi siodełka, unikniemy ryzyka zakupu zbyt wąskiego siodełka. Siodełko SQlab ze wzdłużnym profilem stopniowanym o odpowiedniej szerokości zapewnią nam, że ciężar ciała spocznie równomiernie rozłożony na obu kościach kulszowych. Powierzchnia siodełka, która ma bezpośredni kontakt z kościami kulszowymi, będzie dostatecznie duża, a tkanki miękkie okolic miejsc intymnych, tak samo jak spojenie łonowe, pozostaną bez zbytniego i szkodliwego obciążenia.