Dostawa gratis przy zakupach powyżej 339,95 zł

Bóle kości łonowych

Bóle kości łonowych

Jak możecie zmniejszyć nacisk na spojenie łonowe podczas jazdy na rowerze?

Bóle kości łonowych związane z jazdą na rowerze pojawiają się częściej u kobiet dlatego, że zazwyczaj kobieca miednica ma spojenie łonowe położone wyżej, niż męska. Nieprzyjemne podrażnienie powstaje przede wszystkim przez zbyt bliski styk kości z częścią przednią siodełka. W celu wyeliminowania nacisku na kości łonowe, należy zacząć od wybrania siodełka z obniżoną częścią przednią, która oferuje więcej przestrzeni dla naturalnie ułożonego spojenia łonowego. Siodełko naszych czasów ma być wyprofilowane tak, by maksymalnie zwiększyć powierzchnię styku tych części ciała, które lepiej tolerują obciążenie.

Przyczyny bólu kości łonowych

Zbyt wąskie siodełko

Siodełko powinno być niczym para ulubionych butów! Jeśli jest zbyt wąskie, uciska właśnie w miejscach, gdzie jest to najbardziej niepożądane.

W 2002 roku firma SQlab jako pierwszy producent siodełek, przedstawiła system mierzenia rozstawu kości kulszowych dla wyliczenia optymalnej, indywidualnej szerokości siodełka. W rezultacie wszystkie modele siodełek SQlab są dostępne w przynajmniej czterech różnych szerokościach.

Gwarantuje to, że obie kości kulszowe są na swoim miejscu, co oznacza, że obie całą swoją powierzchnią równomiernie przylegają do siodełka. Jest to właściwie jedyny sposób eliminacji ucisku wywieranego na tkanki miękkie.

SQlab oferuje największy wybór modeli siodełek w kilku różnych szerokościach, dla każdego stylu użytkowania.

 

Nieodpowiedni kształt siodełka

Nieodpowiedni profil siodła może, szczególnie w pozycji nachylonej do przodu, wywoływać niepożądany ucisk tkanek. Siodełka SQlab z obniżoną częścią przednią nacisk ten zmniejszają.

Trwale wywierany duży nacisk na tkanki miękkie w miejscach intymnych często prowadzi do zmniejszenia bólu, ale powoduje też poczucie odrętwienia czy mrowienia. Tego sygnału ostrzegawczego nie wolno ignorować, zwracajmy na niego uwagę! Obniżona wrażliwość na ból przy jednoczesnym poczuciu odrętwienia powinna być dla naszego ciała ostrzeżeniem przed zagrożeniem.

(Obniżenie bólu w tym przypadku oznacza wyłącznie to, że nerwy w tkankach miękkich były przez wywierany nacisk zbyt podrażnione, co doprowadziło do tymczasowego zaburzenia ich czułości. Kolejna zbędna stymulacja nerwów może powodować poważne ich uszkodzenia, prowadzące na przykład do zaburzeń oddawania moczu czy problemów z aktywnością seksualną.)

Nacisk na kości kulszowe, czyli nacisk, który jest oznaką odpowiedniego siodełka i prawidłowego ułożenia pośladków na siodełku bywa niewygodny, dopóki się nie przyzwyczaicie.

 

Zbyt wąska część przednia siodełka (nos siodła)

Pozycja, w której rowerzysta przenosi swój środek ciężkości na część przednią siodełka, jest typowa przy jeździe pod górę po stromym terenie. Ciężar wtedy spontanicznie przesuwamy do przodu. Płaski profil nosa siodełka gwarantuje maksymalną powierzchnię styku, dzięki czemu lepiej zostaje rozłożona masa, a nacisk zostaje zmniejszony.

Tak rozłożona masa co prawda zwiększy na pewno nacisk, w tym na miejsca intymne, ale chodzi o chwilowy stan przejściowy.

Punkty największego nacisku, które na ilustracji oznaczone są kolorem czerwonym, mogą tym sposobem zniknąć całkowicie.